Monitorowanie sytuacji finansowej dłużnika w bankach komercyjnych oraz firmach pożyczkowych to podstawa normalnego funkcjonowania. W przestrzeni międzynarodowej można odnaleźć przykłady, kiedy nawet przy udzielaniu dużych kredytów hipotecznych banki komercyjne nie obserwowały wskaźników dochodowych klientów, co przekształcało się ostatecznie w ogromny kryzys ekonomiczny. To jedna z przyczyn ostatniego kryzysu finansowego (początek w USA). Jak zatem kredytodawca prowadzi badania wiarygodności klienta i czy warto obawiać się takiej analizy?
Pozytywna ocena zdolności kredytowej to klucz do nawiązania współpracy z pożyczkodawcą. Zdolność kredytowa to bardzo szerokie zagadnienie, w którym przedstawiasz pełny obraz budżetu domowego, stan cywilny, liczbę domowników. Bank komercyjny, w którym masz rachunek osobisty widzi od razu, czy możesz spłacać raty w założonej wysokości. Wystarczy ściągnięcie wyciągu z konta. Wiarygodność klienta banku nie zależy tylko od zdolności kredytowej, ale również od historii spłaty dotychczasowych zobowiązań. Nie chodzi tylko o kredyty, lecz wszystkie rodzaje zobowiązań, czyli rachunki za media, mandaty, alimenty. Dłużników można sprawdzić bardzo szybko w niezależnych rejestrach, chociażby BIG (KRD) oraz w Biurze Informacji Kredytowej (do BIK spływają informacje o spłatach wszystkich kredytów z banków i firm pożyczkowych). Nawet klient indywidualny może pozyskać informacje o własnej historii kredytowej w najpopularniejszych rejestrach, chociaż to najczęściej pozycja płatna. Bank analizuje również, czy wcześniej nie korzystałeś z potencjału upadłości konsumenckiej. Można powiedzieć, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej w krajowych warunkach wyklucza praktycznie całkowicie z pozyskania dodatkowej gotówki w bankach i większości firm pożyczkowych. Do rejestru dłużników współcześnie trafić bardzo łatwo. Po spłacie zaległych zobowiązań twoja sytuacja wraca do normy, ale wiarygodność w oczach kredytodawców jest już osłabiona.
Ochrona zdolności kredytowej, praca nad dodatkowymi dochodami, ograniczenie wydatków gospodarstwa domowego, a także właściwe zarządzanie historią spłaty zobowiązań to niezbędne czynniki funkcjonowania na krajowym rynku kredytowym.