Cechy kredytu hipotecznego

0
301

Wybór kredytu hipotecznego nie jest najprostszym zadaniem. Decyzja ta powinna być poprzedzona wnikliwym porównaniem ofert najlepiej w kilku bankach, czy też innych instytucjach oferujących tego rodzaju produkty. Chodzi tu oczywiście o kredyt który będzie dla nas najkorzystniejszy i najtańszy. Ogólny koszt kredytu w dużej mierze uzależniony jest od nas samych i to my mamy wpływ na to jak ostatecznie będzie to wyglądało.

Najważniejszym czynnikiem który musimy wziąć pod uwagę jest jego wysokość oraz waluta w jakiej zostanie on zaciągnięty. Te dwie zmienne bezpośrednio wpływają na wysokość kredytu. Inną zmienną która również powinna być wzięta pod uwagę jest oczywiście czas kredytowania. Im dłuższy będzie czas spłaty tym wyższe będą również ostateczne koszty kredytu. A zatem porównując poszczególne oferty banków poprośmy o symulację spłaty kredytu dla różnych okresów. Taka symulacja pozwoli na wybranie możliwie najlepszej i korzystnej oferty i kredytu którego co miesięczna rata nie będzie zbyt wysoka.

Loan To Value

Poza oczywistymi cechami kredytu musimy uwzględnić również współczynnik LTV czy inaczej mówiąc Loan To Value jest to tak zwany wyrażony w procentach stosunek pomiędzy wysokością kredytu a wartością nieruchomości czyli zabezpieczenia kredytu. Ostatecznie na jego wysokość wpływa nasz wkład własny, im jest większy tym bardziej obniża wskaźnik LTV.

Wiarygodność

Zazwyczaj banki starają się wynagrodzić swoich stałych klientów którzy współpracują z nimi już od dawna. Zmniejszona marża jest podyktowana wiarygodnością klienta, gdyż instytucja finansowa ma dokładny wgląd do całej historii finansowej swojego klienta. Z tym czynnikiem powiązana będzie również nasza zdolność kredytowa. Wyższa zdolność kredytowa gwarantuje kredytodawcy to, że nie będziemy mieli problemów z późniejszą spłatą. Niemniej jednak zdolność kredytowa to nie tylko nasze zarobki, ale również wszystkie miesięczne wydatki, wielkość gospodarstwa domowego, a także zaciągnięte kredyty, które mogą obniżyć poziom naszej zdolności kredytowej.

Promocja promocji nie równa

Kredytodawca może nam również zaproponować obniżenie wartości oprocentowania, pod warunkiem że skorzystamy z innych produktów które nam zaproponuje. Pamiętajmy jednak że korzystając z takiej promocji możemy zostać zobligowani do korzystania z danego produktu nawet przez kilka lat. Rozważmy dokładnie taką ofertę gdyż może się okazać że promocja będzie usługą płatną. Dlatego przed podjęciem decyzji przeliczmy zarówno koszty jak i zyski wynikające z danej promocji.