Mimo tego, że kredyt konsolidacyjny jest dość nowym produktem bankowym, to na polskim rynku cieszy się już ogromnym zainteresowaniem. Ten rodzaj kredytu czyli kredyt konsolidacyjny powstał z myślą o ludziach którzy zaciągnęli już kilka mniejszych kredytów które spłacają co miesiąc i pragną zamienić te wszystkie kredyty na jeden z niższą ratą.
Co to jest kredyt konsolidacyjny
Jak już wiemy kredyt konsolidacyjny to jeden kredyt który zastąpi kilka mniejszych i dzięki temu nie będziemy musieli co miesiąc robić kilka przelewów za różne kredyty, a wystarczy nam jeden i to taki z korzystniejszą dla nas ratą. Konsolidacja kredytów polega na tym, że bak w którym obecnie zaciągamy kredyt konsolidacyjny spłaca za nas zadłużenie które mieliśmy zaciągnięte w innych bankach, jednocześnie udzielając nam przy tym jednego większego kredytu. Dlatego też kredyt konsolidacyjny charakteryzuje się przede wszystkim mniejszym oprocentowaniem a co za tym idzie również mniejszymi ratami. Jak się jednak okazuje atrakcyjność ofert kredytów konsolidacyjnych jest nieco pozorna, ponieważ banki rekompensują sobie udogodnienia jakie oferują swoim klientom zaciągającym kredyt konsolidacyjny, poprzez wydłużenie okresu kredytowania i jak się później okazuje w ostateczności kredyt konsolidacyjny może być jeszcze droższym rozwiązaniem.
Dla kogo jest przeznaczony kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny jaki oferuje nam wiele banków przeznaczony jest przede wszystkim dla osób fizycznych które mają odpowiednią zdolność kredytową. Oczywistym jest to, że bank z całą pewnością nie udzieli takiego kredytu osobie która okaże się niewypłacalna. Dlatego też cała procedura konsolidacji kredytów przebiega dość długo gdyż banki biorąc na siebie zadłużenia zaciągnięte w innych bankach, bardzo dokładnie i rzetelnie sprawdzają każdego klienta ubiegającego się o konsolidację swoich kredytów.
Konsolidować można wszystkie rodzaje kredytów jakie przeznaczone są dla osób fizycznych. Natomiast oprocentowanie takiego kredytu w zależności od banku waha się od 9 do 18 procent. Okres kredytowania natomiast może wynosić od 6 do nawet 30 lat, a wysokość kredytu konsolidacyjnego może sięgać od 1 000 do 300 000 złotych.
Kredyt konsolidacyjny hipoteczny i bez hipoteki
Kredyty konsolidacyjne występują w dwóch rodzajach , pierwszy z nich to kredyty zabezpieczone hipoteką bądź też bez takiego zabezpieczenia. Najczęściej jednak banki wymagają zabezpieczenia w postaci hipoteki . Kredyty zabezpieczone są udzielane przez banki na zdecydowanie bardziej korzystnych warunkach, oprocentowanie może być niższe, okres kredytowania dłuższy, a raty mogą być zdecydowanie niższe. W momencie jeżeli kredyt konsolidacyjny jest niezabezpieczony hipoteką, warunki kredytowania mogą się okazać znacznie gorsze niż w przypadku kredytu zabezpieczonego. Ofert w różnych bankach mogą jednak różnić się od siebie dlatego warto udać się do kilku banków aby wybrać ofertę dla nas najkorzystniejszą.