Co jest lepsze, wynajem czy mieszkanie na kredyt?

0
102

Z pewnością każdy może zauważyć to, że wynajem dwupokojowego mieszkania centrum to zapłata w kwocie podobnej co do mieszkania znajomego na kredyt. Wiele osób może zadawać pytanie co się bardziej będzie opłacać? Istnieją cztery istotne elementy o jakich należy powiedzieć.

Bardzo duża liczba Polaków może mieć przekonanie o tym, że posiadanie własnego mieszkania jest czymś istotnym. W różnego rodzaju statystykach Eurostatu można to zaobserwować. Kredyt na mieszkanie to o wiele popularniejsze rozwiązanie w odniesieniu do wynajmu. Ostateczna decyzja między tymi dwoma opcjami nie musi być prosta. W takiej sytuacji niezbędne jest rozważenie kilku czynników, dotyczy to oczywiście tych pozafinansowych oraz finansowych. Podjęcie końcowej decyzji winno być zależne oczywiście od tego, aby ją odpowiednio przemyśleć.

Na samym początku niezbędne jest to, aby móc we właściwy sposób przeliczyć koszty. Jeśli chodzi kupno mieszkania na kredyt to będzie trzeba powiedzieć o różnego rodzaju kosztach. W celu dokładnego porównania opłacalności opcji numer jeden oraz dwa niezbędne jest ich właściwe zweryfikowanie. Jeśli chodzi o wynajem to będzie to dotyczyć opłaty miesięcznej dla właściciela oraz czynszu dla spółdzielni. Do tego bardzo często warto doliczać, Internet, telewizję oraz opłatę za prąd. Jeśli chodzi o zalety to tutaj w sytuacji pogorszenia się finansów można zdecydować się na przeprowadzkę do jakiegoś mieszkania tańszego. Dodatkowe opłaty mogą także występować w przypadku zakupu mieszkania na kredyt. Zakup go na rynku wtórnym to oczywiście 2% podatku od czynności jakie są cywilno-prawne. Za usługi agenta nieruchomości konieczna jest zapłata za prowizję. Warto mieć świadomość tego iż mieszkanie z rynku wtórnego dość często będzie wymagać remontu, a te od dewelopera to 100% wykończenie. Na samym początku niezbędna rzecz dotyczy tego, aby zdefiniować swoje potrzeby. Inne myślenie będzie mieć osoba jaka decyduje się na swoje pierwsze lokum, a zdecydowanie inaczej ta jaka decyduje się na nieruchomość jako cel inwestycyjny.

Należy być na bieżąco z cenami mieszkań. W tym przypadku warto powiedzieć o regularnych wahaniach. Od czego to może być uwzględniane? Ta sprawa dotyczy oczywiście popytu(liczba osób zainteresowanym własnym zakupem) oraz podażą(ilość mieszkań będących na sprzedaż).