Historia kredytowa – musisz o nią zadbać

0
111

Kredyty gotówkowe to w dalszym ciągu jedne z najczęściej zaciąganych kredytów. Kredyt gotówkowy bardzo często określany jest jako pożyczka bądź kredyt konsumpcyjny. Musimy jedna pamiętać o tym, że pożyczka gotówkowa z banku to nie to samo co pożyczka gotówkowa z firmy pożyczkowej. Różnica tkwi w tym, że działalność banków jest bardzo dokładnie określona w ustawie o kredycie konsumenckim, natomiast instytucje pożyczkowe działają w oparciu o kodeks cywilny. A zatem zaciągnięcie pożyczki w instytucji pożyczkowej może mieć dla niektórych osób bardzo przykre konsekwencje i kosztować majątek. Z decydowanie bardziej bezpieczne jest zaciąganie zobowiązań w bankach.

Kredyt gotówkowy a historia kredytowa

Decydując się na kredyt gotówkowy powinniśmy na początku zapoznać się dokładnie z ofertami różnych banków, kolejnym krokiem jest sprawdzenie swojej historii kredytowej. Oferta banków zawsze wiąże się z dokładnym sprawdzeniem i szczegółową analizą historii kredytowej danego klienta. Tylko dzięki weryfikacji kredytobiorców bank może zaoferować atrakcyjne warunki, w tym niskie oprocentowanie i minimum opłat około kredytowych, bądź tez na tej podstawie odmówić udzielenia kredytu. A zatem każdy kto ubiega się o jakikolwiek kredyt w banku, niezależnie od tego czy jest to kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny czy kredyt na samochód, musi pamiętać o tym, że bank dokładnie sprawdzi raport na nasz temat prowadzony przez Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli tylko chcemy sami możemy bezpłatnie sprawdzić swój BIK, wysyłając odpowiednie zgłoszenie. Tym sposobem przekonamy się, jakie informacje są zawarte w raporcie i czy mamy szanse na pozytywną decyzję banku. Robiąc to odpowiednio wcześniej będziemy mieli możliwość aby wpłynąć na swoją historię. Osoby młode które dopiero rozpoczynają zawodową karierę nie będą miały żadnej historii w BIK. Dlatego też jest to moment aby ją zbudować. Tak naprawdę wystarczy tylko kupić coś na raty a następnie spłacać je zgodnie z terminem. Będzie to odnotowane w BIKu, a dla banku może to być wystarczająca informacja, że jesteśmy klientami godnymi zaufania.

Alternatywą dla kredytu gotówkowego może być pożyczka bez zaświadczeń i BIK. Zapewnia ona dostęp do dodatkowych pieniędzy, nawet jeśli nie możemy liczyć na pomoc ze strony banku. Pamiętajmy jednak, że chwilówki różnią się od kredytów gotówkowych. Oferty w firmach pożyczkowych gwarantują nam zdecydowanie mniejszą kwotę zadłużenia, i są przy tym kosztowniejsze, szczególnie jeśli nie korzystamy z żadnej promocji.