Coraz więcej osób zastanawia się, czy kredyt gotówkowy jest dla nich dobrym rozwiązaniem.
Kredyt gotówkowy jest idealnym rozwiązaniem na podreperowanie finansów. Taki kredyt można bardzo łatwo i szybko otrzymać, dlatego tak wiele osób decyduje się na niego. Mimo wszystko nie da się ominąć niektórych formalności, dlatego banki udzielające kredytów gotówkowych sprawdzają swoich wnioskodawców pod kątem ich wierzytelności. Instytucjami, które udzielają im takich informacji jest Biuro Informacji Kredytowej, a także Krajowy Rejestr Długów. Oprócz tego istnieją również bazy danych w bankach, które zawierają historie terminowości spłat przez kredytobiorców. Jeśli bank dowiedzie rzetelności wnioskodawcy i pozytywnie oceni jego zdolność kredytową, to z pewnością podejmie dalsze procedury przyznania kredytu.
Czy na pewno otrzyma się kredyt?
Każdy powinien pamiętać o tym, że kredyt gotówkowy nie jest automatycznie przyznawany nawet klientom banku, w którym posiada się już konto osobiste. O taki kredyt trzeba ubiegać się w formie wniosku kredytowego, a można to załatwić bezpośrednio w banku albo przez Internet. Kredyty gotówkowe dzielą się na długoterminowe i krótkoterminowe. Okres ich spłaty zależy najczęściej od kredytodawcy oraz przyjętych przez niego zasad udzielania kredytów. Te kredyty zazwyczaj udzielane są na okres nie dłuższy jak siedem lat. O czasie ich trwania decyduje przede wszystkim typ umowy cywilno-prawnej, jaką kredytobiorca zawiera z bankiem.
Jak spłaca się kredyty gotówkowe?
Kredyty gotówkowe spłaca się w miesięcznych ratach. Istnieją dwa podstawowe warianty sposobu naliczania tych wysokości rat. Pierwszy z nich to raty równe, które obejmują proporcjonalną część sumy kredytu wraz ze stałymi odsetkami w całym okresie spłaty, natomiast drugim wariantem są raty malejące, które wiążą się z koniecznością, aby na początku płacić wyższe raty, a później coraz niższe. W czasie trwania tego kredytu może zmienić się też oprocentowanie. Jest to jednak niezbyt korzystne dla klientów, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że stopy wzrosną, a w wyniku tego wzrośnie wysokość rat. Z tego względu najbardziej powszechne są stałe raty miesięczne, ponieważ one są najkorzystniejsze dla klientów. Nikt nie musi się wtedy obawiać tego, ze nagle w kolejnym miesiącu wysokość raty znacznie wzrośnie, tym samym mocniej obciążając domowy budżet.