W społeczeństwie wyróżnia się obecnie dwa podejścia do zadłużenia. Z jednej strony masz do czynienia z osobami, które unikają kredytów w jakiejkolwiek postaci, a z drugiej ludzi zadłużonych do maksymalnych poziomów indywidualnej zdolności kredytowej. W drugim przypadku profesjonalna konsolidacja zadłużenia to rozsądne rozwiązania. Artykuł omawia najważniejsze korzyści z konsolidacji zadłużenia.
Czym jest konsolidacja zadłużenia?
Krótko mówiąc konsolidacja kredytów gotówkowych umożliwia połączenie wielu zobowiązań krótko lub długoterminowych w jedno. Konsolidacja zadłużenia nie jest ograniczona terminami spłaty. Nie ma znaczenia, czy masz kilka małych pożyczek w różnych instytucjach. Konsolidacja obejmuje przestrzeń parabanków, banków komercyjnych, pozostałych instytucji na rynku finansowym.
Główne korzyści konsolidacji
Konsolidacja obejmuje spłaty kart kredytowych, drobnych pożyczek gotówkowych, innych rodzajów zobowiązań. Podstawowa korzyść to lepsza organizacja budżetu gospodarstwa domowego, a także wyrównanie kosztów przelewów bankowych. Jedna rata jest znacznie lepsza w kontrolowaniu. Konsolidacja umożliwia również w dużym stopniu zamianę drogich kredytów w zobowiązanie o średniej stawce branżowej. Wszystkie formalności w kredycie konsolidacyjnym załatwia najczęściej doradca branżowy. To duże ułatwienie dla klienta, ponieważ samodzielne wyjście z wielu umów to problematyczna kwestia, w której często skazujesz się na dopełnianie różnych, najczęściej niepotrzebnych formalności. Większość instytucji chce bowiem za wszelką cenę zatrzymać klienta przy sobie. Konsolidacja kredytu prowadzi nie tylko do spłaty dotychczasowych zobowiązań, ale zapewnia dopływ dodatkowej gotówki na atrakcyjnych warunkach. Większość kredytobiorców nie chce spłacić tylko wielu zobowiązań, ale przede wszystkim finansować dalsze potrzeby życiowe. Konsolidacja zadłużenia to jedno z podstawowych narzędzi restrukturyzacji budżetu domowego. To wsparcie po nieudanych inwestycjach. Kredyt konsolidacyjny spłacasz najczęściej bardzo długo, nawet do 10 – 20 lat w zależności od potrzeb. Dzięki temu otrzymujesz niezwykle korzystną ratę miesięczną i z czasem wyrównanie zdolności kredytowej.
Czy warto wykorzystać potencjał konsolidacji kredytów?
Konsolidacja to jedno z ciekawych narzędzi do restrukturyzacji zadłużenia, ale najczęściej nieco droższe od standardowych kredytów gotówkowych. W przypadku zaburzeń płynności przy spłacie wielu zobowiązań konsolidacja to szybki, z reguły bezproblemowy ratunek.