Kredyt hipoteczny a dodatkowe ubezpieczenia

0
182

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy który cieszy się ogromną popularnością i korzysta z niego mnóstwo osób, a przede wszystkim te które zmierzają kupić mieszkanie bądź wybudować dom. Realizacja tego marzenia bez pomocy banku jest dla wielu niemożliwa dlatego też kredyt hipoteczny jest jednym z wielu rozwiązań które pomogą nam to ułatwić. Nie zawsze jednak podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest dla nas łatwą decyzją. A wszystko z uwagi na to, że kredyt hipoteczny zaciągane jest z reguły na wiele długich lat i nawet jeżeli teraz jest nas stać na co miesięczne spłacanie rat w wysokości kilkuset złotych, obawiamy się czy za kilkanaście rat również będzie nam tak łatwo zanieść do banku taką kwotę.

Podejmując decyzję o kredycie hipotecznym powinniśmy się wcześniej jak najwięcej dowiedzieć na ten temat, a przede wszystkim powinniśmy wiedzieć na co powinniśmy zwrócić uwagę i co jest dla nas istotne przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Dodatkowe ubezpieczenie – na co powinniśmy zwrócić uwagę

Każdy z nas decydując się na jakakolwiek kredyt zwracamy przede wszystkim uwagę na wysokość oprocentowania, wysokość raty miesięcznej, a co niektórzy również wiedzą że bardzo ważne jest RRSO kredytu. Ni e zawsze zwracamy jednak uwagę na dodatkowe ubezpieczenia kredytu hipotecznego, a ja się okazuje jest to również bardzo istotna kwestia. Bardzo dużo banków oferuje swoich klientom hipotecznym dodatkowe ubezpieczenie które są zawierane w raz z podpisaniem umowy o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Mogą być to ubezpieczenia zdrowotne, ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Ubezpieczenia te są czasami obowiązkowe, jednak zdarza się także, że banki umożliwiają swoim klientom wybór kredytu z dodatkowym ubezpieczeniem bądź też nie.

Jeżeli zdecydujemy się na tego typu ubezpieczenie musimy oczywiście liczyć się z dodatkowym kosztami . Powinniśmy także przeanalizować jaki będzie zakres ochrony ubezpieczeniowej, jakie warunki będziemy musieli spełnić aby móc otrzymać odszkodowanie, a także jaki będzie koszt podobnej ochrony u innych firm ubezpieczeniowych. Może być tak, że wykupienie ubezpieczenia podczas zawarcia umowy kredytowej da ochronę ubezpieczyciela na wypadek zdarzeń losowych, być może będą to tylko pozory takiej ochrony.

Istnie również możliwość ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Ten rodzaj ubezpieczenia będzie bardzo istotny w sytuacji kiedy kredytobiorca nie będzie dysponował odpowiednio wymaganym przez bank wkładem własnym. Ubezpieczenie to zapewnia spłatę na rzecz banku takiej części kredytu, która będzie odpowiadała będzie różnicy pomiędzy wymaganym przez bank wkładem własnym, wkładem który wniesiemy jako kredytobiorcy.

W kwestii ubezpieczeń możemy jeszcze wspomnieć o ubezpieczeniu nieruchomości która jest zabezpieczeniem kredytu od ognia i innych zdarzeń losowych. To ubezpieczenie my kredytobiorcy możemy wykupić indywidualnie z firmą ubezpieczeniową bądź też możemy zrobić to za pośrednictwem banku.