Porównywanie kredytów konsolidacyjnych umożliwia przeanalizowanie całkowitej kwoty do spłaty, na którą składają się koszty odsetek, prowizji za udostępnienie zobowiązania wraz z innymi opłatami przygotowawczymi. Jednakże trzeba być świadomym że tego typu zestawienia pełnią rolę swoistej symulacji i od procedur i norm określonej instytucji finansowej mogą odbiegać od pierwotnych założeń. Wszelkie warunki kredytu konsolidacyjnego zależą przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej i możliwości finansowych. Działając jednak w ten sposób możemy wstępnie zdecydować w której instytucji finansowej podejmiemy się zobowiązania.
Czym jest kalkulator kredytowy?
Odmienne możliwości oferuje mechanizm kalkulatora kredytu konsolidacyjnego, gdyż to właśnie za jego pośrednictwem każdy kredytobiorca jest w stanie określić miejsce i wysokość potencjalnego zobowiązania. Jego obsługa jest banalnie prosta, wystarczy zawrzeć w nim dane o kredytach, które chcemy skonsolidować, do których zalicza się rodzaj zobowiązania, długość okresu kredytowania, wysokość zobowiązania wraz z wysokością oprocentowania. Kalkulator samoistnie wyliczy koszty kredytu, wskazując ofertę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Wskazując symulowaną wysokość comiesięcznej raty pozwoli oszacować preferencyjność kredytu konsolidacyjnego.
Czym są rankingi kredytowe?
Rankingi kredytowe pełnią rolę listy, która jest stale aktualizowana w oparciu o najbardziej korzystne oferty kredytowe różnych instytucji finansowych. To co je różnicuje to wysokość wskaźnika RRSO, który w zależności od preferencji kredytobiorcy może przyjąć formę rosnącą lub malejącą. Należy pamiętać, że najniższa wartość wskaźnika RRSO to kredyt najbardziej opłacalny.
Procedura uzyskania kredytu konsolidacyjnego
Etapy realizacji przyznawania kredytu konsolidacyjnego są zbliżone do tych jakie należy przejść w przypadku kredytu gotówkowego czy hipotecznego. Wówczas instytucja finansowa musi mieć pewność co do wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy dlatego w tym celu kontaktuje się z Biurem Informacji Kredytowej co pozwoli ocenić kondycję zdolności kredytowej klienta. To co instytucja finansowa będzie dokładnie analizować to napewno wysokość dochodów, aktualna wysokość zobowiązań i innych comiesięcznych wydatków, a także rodzaj umowy o pracę. Warto przed przystąpieniem do konsolidacji kredytów spróbować uregulować mniejsze zadłużenia jak na przykład dług na karcie kredytowej. Należy pamiętać by połączeniu poddac zobowiązania, z których terminową spłatą bezwzględnie nie dajemy sobie rady. Może to być kredyt samochodowy, hipoteczny, czy gotówkowy.