Refinansowanie kredytu gotówkowego

0
231

Dzisiejsze czasy sprawiają, że bardzo często jesteśmy zmuszeni do wzięcia kredytu gotówkowego, który jest już naszym kolejnym zobowiązaniem finansowym. Często naszym wyborem stają się oferty, które pozornie są najtańsze i jednocześnie są najłatwiej dostępne.

Czym jest refinansowanie kredytu?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej bardzo często korzystamy z różnych kredytów konsumpcyjnych, aby pokryć nieprzewidziane wydatki lub zrealizować zaplanowaną inwestycję. Według informacji, które opublikował BIK wynika, że w 2019 roku banki udzieliły kredytów gotówkowych opiewających na kwotę 7,786 mld złotych.

Jak się później okazuje wielu konsumentów nie jest do końca zadowolonych z zaciągniętego kredytu i sporo przepłaca na jego regularnym opłacaniu. Tutaj korzystnym rozwiązaniem może okazać się refinansowanie kredytu. Banki najczęściej refinansują kredyty hipoteczne oraz kredyty gotówkowe. Ta opcja umożliwia obniżenie miesięcznych opłat odnośnie spłaty zobowiązania. Mówiąc najprościej refinansowanie kredytu to przeniesienie go do innego banku. Taka możliwość niesie za sobą wiele zalet jak np., obniżenie comiesięcznej raty kredytu, wydłużenie okresu jego spłaty czy też możliwość uzyskania dodatkowej gotówki.

Który kredyt gotówkowy można refinansować??

Mogłoby się wydawać, że refinansowaniu podlega każdy kredyt gotówkowy. W praktyce jest jednak nieco inaczej. Samo refinansowanie w Polsce to mało popularna opcja, jednak ostateczną decyzję podejmuje bank. Decyzja banku uzależniona jest od indywidualnych kryteriów, które ustala wybrana placówka bankowa.

Dlatego dla wielu kredytobiorców najkorzystniejszą opcją jest wybór kilku ofert kredytów refinansowanych i wysłanie bezpośrednio do banku zapytania jak przedstawia się u nich ta opcja. W tym celu można także posiłkować się darmowym kalkulatorem kredytów refinansowanych, które są ogólnie dostępne w sieci internetowej.

Zobacz także:  Pozytywna historia kredytowa

Jak przenieść kredyt gotówkowy do wybranego banku?

Mówiąc najprościej przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku polega na jego wcześniejszej spłacie i jednocześnie konsolidacji spłaty kredytu w innym banku. Rozwiązanie tego typu nie jest bardzo skomplikowane. Nowa placówka bankowa, którą wcześniej wybraliśmy udziela nam nowego finansowania, którym spłaca obecny kredyt, który nam nie odpowiada. Kredyt gotówkowy możemy przenieść na dwa sposoby: poprzez konsolidację (która umożliwia uzyskanie dodatkowej gotówki) lub poprzez zaciągnięcie nowego i zarazem tańszego kredytu w celu refinansowania posiadanego zobowiązania finansowego. Aby móc refinansować kredyt gotówkowy musimy złożyć w nowym banku wniosek o kredyt konsolidacyjny lub kredyt refinansowany, który dla nas ma najkorzystniejszą ofertę. Takie działanie wymaga od kredytobiorcy spłaty zobowiązania w innym banku.