Zabezpieczenie kredytu hipotecznego oraz wkład własny

0
108

Zabezpieczenie kredytu

Zanim zdecydujemy się zaciągnąć kredyt musimy być świadomi pewnych cech tego rozwiązania. A mianowicie kredyt hipoteczny to zazwyczaj kredyt na kupno mieszkania bądź budowę domu, dlatego też opiewa on na bardzo wysokie kwoty a co za tym idzie jest to kredyt który zaciągamy na długie lata. A zatem kredyt hipoteczny jest długotrwałą i przy tym ryzykowną inwestycją dla banku. Dlatego bank musi się przed tym ryzykiem w różny sposób zabezpieczyć. Dla instytucji finansowej głównym gwarantem kredytu hipotecznego jest jego cel, czyli to na co chcemy przeznaczyć zaciągnięty kredyt. Zazwyczaj jest to kupno lub budowa nieruchomość. Rzecz ma się podobnie w przypadku pożyczki na remont lub modernizację domu.

Decydując się na kupno mieszkania bywa tak, że chcesz nabyć tylko część praw do nieruchomości. Dla wielu banków takie „ułamkowe” układy są nieopłacalne i ryzykowne dlatego też zgadzają się niechętnie, widzą w nich późniejszy problem ze sprzedażą części własności. Na szczęście nie jest to duży problem ponieważ wówczas z pomocą mogą przyjść inne rodzaje zabezpieczeń, jak druga nieruchomość, gotówka, weksel in blanco czy cesja ubezpieczenia, wyjść jest kilka dlatego w takiej sytuacji warto zapytać pracownika jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Niestety coraz rzadziej spotykanym zabezpieczeniem kredytu jest jego żyrowanie, opcja ta z roku na rok staje się coraz mniej popularna. Banki w ramach zwiększonego ryzyka mogą także zwiększyć koszty kredytu.

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Wkład własny to nic innego jak środki, którymi dysponuje kredytobiorca które są przeznaczone na pokrycie części kosztów naszej inwestycji, czyli np. zakupu mieszkania lub budowy domu. Większość banków najczęściej oferuje kredyty osobom które mogą się wykazać 10%, 20% lub większym wkładem własnym. Obecnie w niektórych bankach wkład ten wynosić może nawet 40 %. Bywają także rozwiązania które pomagają nam w jakiś sposób ominąć ten wymagany próg odnośnie wkładu własnego, jednak to rozwiązanie jest trudne do uzyskania, a co gorsza mało opłacalne. Najzwyczajniej mówiąc kredyt hipoteczny z wkładem własnym nawet tym minimalnym jest zdecydowanie tańszy i bezpieczniejszy dla kredytobiorcy. Przy 20% wkładzie własnym możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, bądź więcej jednak zależy to od parametrów samego kredytu mieszkaniowego, a także od samej polityki banku. W sytuacji kiedy jednak uda nam się znaleźć korzystny kredyt hipoteczny bez wkładu własnego warto jest gromadzić oszczędności, które będą częścią naszej przyszłej inwestycji.